صفحه اول    درباره وب دا    معرفی رئیس، معاونین و مدیران دانشگاه    تماس با ما  
دوشنبه، 2 اردیبهشت 1398 - 09:35   
  سرخط اخبار:  
- اندازه متن: + -  کد خبر: 15179صفحه نخست » خبر ویژهشنبه، 13 بهمن 1397 - 17:11
مسئول دفتر نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه: مهمترین تعریف انقلاب تحول بنیادین در نهادهای اجتماعی است.

مسئول دفتر نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه: مهمترین تعریف انقلاب تحول بنیادین در نهادهای اجتماعی است.به گزارش وب دا خوزستان، شنبه 13 بهمن ماه 97 همزمان با دومین روز از دهه مبارک فجر، آیین افتتاحیه چهلمین سالگرد پیروزی انقلاب شکوهمند اسلامی ایران همراه با مراسم عطر افشانی مزار شهدای گمنام و تجدید میثاق با شهداء با حضور حجت الاسلام آیت عادلی نژاد مسئول دفتر نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه، رئیس دانشگاه علوم پزشکی جندی شاپور اهواز و اعضاء هیئت رئیسه، اعضاء هیئت علمی دانشگاه و جمعی از کارکنان برگزار شد.

 

در ابتدای این مراسم مسئول دفتر نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه ضمن تبریک آغاز پنجمین دهه از پیروزی انقلاب اسلامی اسلامی با اشاره به زوایای مختلف می‌توان از پیروزی انقلاب اسلامی گفت: انقلاب اسلامی در قرنی تحقق پیدا کرد که که قرن پایان انقلاب ها بود .همه این زوایای پیدا و پنهانی که با گذر زمان در حال تجلی و ظهور کردن است، همه این موارد قابل بحث و گفتگو است اما آغاز پنجمین دهه پیروزی انقلاب اسلامی و 4 دهه با اهداف و ارزشهای دینی و والا حکومت کردن فرصتی است برای نگاه کردن و تحلیل کردن این مسیر که چهل سال از آن گذشته است.

 

وی افزود: انقلاب اسلامی یک مسیر پر فراز و نشیبی را طی کرد و در یک اتوبان همواره و بدون دست‌انداز راه خود را آغاز نکرد و ادامه نداد.

عادلی نژاد ضمن بیان این مطلب که میتوان با دو نگاه متفاوت و دو خروجی مختلف این انقلاب را بازبینی کنیم، اذعان داشت: یک نگاه که می تواند نتیجه آن نتیجه ناامیدی و در یک نگاهی دیگر میتواند نتجه اش امیدواری باشد. انقلاب اسلامی در جامعه ای محقق شد که اگر مردم از وضع موجود در آن دوره اظهار رضایت می‌کردند، انقلاب محقق نمی شد.

وی مهمترین تعریف انقلاب را تحول بنیادین در نهادهای اجتماعی برشمرد و افزود: اگر جامعه نسبت به وضع موجود اظهار نارضایتی می‌کند و در یک حرکت منسجم اجتماعی در سطح ملی به خیابان ها می آید، مبارزه می کند و هزینه پرداخت می‌کند، این بدین معنا است که نسبت به وضعیت موجود در آن دوره رضایت ندارد و نارضایتی خود را در حوزه‌های مختلف سیاسی، فرهنگی ، اقتصادی و ...بروز میدهد.


 عادلی نژاد گفت: این مسیر چهار ساله را اگر با یک تعبیری دقیق‌تر اگر انقلاب اسلامی را با یک نگاه تاریخی مورد تحلیل قرار دهیم که از کجا شروع کردیم و به کجا رسیدیم و در حوزه های سلامت و آموزش در چه وضعیتی قرار داشتیم و حال در چه سطحی هستیم.

مسئول دفتر نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه با اشاره به اینکه بخش اعظم پزشکان در دهه ۶۰ از کشورهای هند و بنگلادش وارد می شدند،تصریح کرد:  آنچه که طی چند سال پیش در بخش های مختلف داشتیم به آنچه که امروز هستیم قابل مقایسه نیست.

وی در خصوص آمار در حوزه سطح سواد عمومی به عدم داشتن سواد خواندن و نوشتن بیش از ۷۰ درصد مردم در ابتدای پیروزی انقلاب اشاره کرد و گفت: انقلاب اسلامی ایران آن جامعه ای را تحویل گرفت که ۷۰ درصد مردم سواد خواندن و نوشتن نداشتند و حال جامعه ای را تحویل داده است که در سال ۱۴۰۴ قریب به ۹ میلیون دانشجو خواهد داشت.

 

مسئول دفتر نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه، انقلاب اسلامی جامعه ای را تحویل میدهد که بیش از هزاران هییت علمی دارد که در حوزه های مختلف فناوری و سلامت و دانش های نوین، در سطح جهانی به رقابت پرداخته است.با تمام فشارهایی که از بیرون و داخل متحمل شده است..

وی خاطر نشان کرد: اگر نگاه تاریخی به انقلاب داشته باشیم به عبارتی بهتر اگر  مسیری که طی این چهل سال همه باهم با آن حرکت کرده ایم، با تمام فراز و نشیب هایی که وجود داشت، نگاهی امیدوارانه است.


عادلی نژاد اظهار کرد:  اگر انقلاب اسلامی را با یک نگاه هنجاری و با بایدها و نباید ها تحلیل کنیم، با اهداف و آرمان هایی که بر اساس آنها انقلاب شکل گرفت و با حرکت های عمومی اعتراضی شکل گرفت.اگر بایک نگاه هنجاری تحلیل کنیم همه به آن باید هایی که قرار بود همه ما برسیم و همه کسانی که دل در گرو انقلاب دادند، خواهیم گفت تا ان قله مطلوبی که باید برسیم، فاصله داریم. خیلی از بایدها باید اتفاق می افتاد که امروز می‌بینیم محقق نشده است خیلی از نباید هایی که برای آنها انقلاب شکل گرفت نباید در جامعه ما اتفاق می‌افتاد و دیدیم که اتفاق افتاد. این نگاه، نگاه هنجاری است.

وی ادامه داد:  هر دو نگاه شود صحیح است از یک نگاه ناظر به آینده و نگاهدیگر ناظر به ۴۰ سال گذشته است. حرکت شکوهند ملت ایران با نام دین در قرن پایان دین مبدا تاریخ جدید در حیات زندگی بشر شد. با آن نگاه تاریخی و با آن روند تاریخی حرکت رو به جلو است. البته اگر عده ای تلاش کنند که ناامیدی را در بین مردم ترویج و منتشر کنند و کاستی ها را بزرگتر از آنچه که وجود دارد، جلوه دهند، نسبت به انقلاب اسلامی دور از انصاف است.

آیت عادلی نژاد عنوان کرد: نقلاب اسلامی توانایی و ظرفیت هایی را حوزه‌های مختلف به صحنه آورد که نشان داد که ملتی که بخواهد مقاومت و ایستادگی کند، میتواند در برابر ظلم با تمام فشارها و سختی‌های موجود محکم بایستد.نمونه آن هشت سال دفاع مقدس است نمونه آن همین پنج شهیدی است که برای اظهار ارادت در محضر آنها برای تجدید بیعت کردند با آرمان‌هایشان جمع شده ایم.

وی در خصوص جنگ ۸ ساله بیان نمود: هشت سال دفاع مقدس یعنی حمایت بیش از ۵۰ دولت رسمی از رژیم بعثی عراق، ۸ سال مقاومت در برابر یک دنیا یعنی یک جنگ جهانی تحمیل کردن علیه یک ملتی است که بر اساس اهداف و آرمان‌های خودش به دنبال استقلال و آزادی بود و این مقاومت پاسخ داد. چون نگاه عمومی در کشور این بود که راه حل مشکلات است نگاه به درون است . اتکا به ظرفیت داخلی است و میشود با تکیه بر ظرفیت ها و توانمندی های داخلی مشکلات را آهسته تر و پیوسته تر میتوان حل کرد. ولی نگاه به اعتماد به توانمندی‌های داخلی در بین ما اگر وجود داشته باشد و آینده ما هم تضمین خواهد شد. اما اگر  از آن اهدافی که برای آن انقلاب شکل گرفت شامل آزادی انقلاب،مبارزه با تمام خواهی، حکومت دینی، فاصله گرفت، نگاه و روش و منش مان آرام  رفت به سمت و سویی که فاصله بین مردم و مسئولین رقم خورد، آنگاه انقلاب دچار استحاله ای از درون میشود.آنگاه انقلاب اسلامی هم به تاریخ انقلاب هایی خواهد پیوست که در استمرار راه خود دچار یک دگرگونی و انحلال از درون شدند. مسیر و راه آینده انقلاب همان آرمان ها و همان اهدافی هستند که انقلاب برای آن شکل گرفت و تحقق پیدا کرد.

   
  

نظر شما:
نام:
پست الکترونیکی:
نظر
 
  کد امنیتی:
 
پربیننده ترین مطالب
 
 
 
::  صفحه اصلی ::  تماس با ما ::  پیوندها ::  نسخه موبایل ::  RSS ::  نسخه تلکس
تمامی حقوق این سایت متعلق به روابط عمومی دانشگاه علوم پزشکی جندی شاپور اهواز میباشد
استفاده از مطالب سایت فقط با ذکر منبع مجاز می باشد
پشتیبانی توسط: خبرافزار
  خبر فوری: نشست هم اندیشی رئیس دانشگاه علوم پزشکی اهواز با وزیر بهداشت در خصوص بررسی شرایط بحران