تلکس وب دا خوزستان | پايگاه خبري و اطلاع رساني دانشگاه علوم پزشكي جندي شاپور اهواز: تشريح اقدامات حوزه بهداشت دانشگاه علوم پزشكي اهواز در مناطق سيل زده
پنجشنبه، 22 فروردین 1398 - 12:40     کد خبر: 15555

به گزارش روابط عمومي معاونت بهداشت دانشگاه، دكتر سيد مهدي حسيني زاده رئيس مركز بهداشت خوزستان با اشاره به پيامدهاي وقوع سيلاب در حوزه بهداشت و سلامت، اظهار داشت: طبيعتا وقوع سيلاب علاوه بر خساراتي كه به منازل، تاسيسات و اموال وارد مي‌كند، سلامت جسمي و رواني افراد را نيز تحت تاثير خود قرار مي‌دهد.

وي تصريح كرد: در سيل اخير نيز با هدف به حداقل رساندن عوارض و پيامدهاي سيلاب بر سلامت مردم، فعاليت‌هاي خود را آغاز كرديم. به ويژه آن كه با گروه‌هاي خاصي نظير مادران باردار، كودكان، سالمندان و افراد مبتلا به بيماري‌هاي مزمن مواجه ايم كه بايد تحت مراقبت ويژه قرار مي‌گرفتند كه به همين منظور، 64 تيم‌ سلامت متشكل از پزشك، ماما و كارشناس بهداشت‌ محيط و بيماريها در محل‌هاي اسكان سيل‌زدگان به صورت دائمي يا سيار استقرار دارند.

رئيس مركز بهداشت خوزستان گفت: تامين سلامت مادران باردار و كودكان يك شاخص جهاني است و از اهميت بسياربالايي برخوردار است به همين منظور تاكنون بيش از2100 مادر باردار، 8000 هزار كودك و 2104 سالمند به اردوگاه هاي سيل زدگان و مكان هاي امن منتقل و تحت مراقبت هاي بهداشتي و درماني قرار گرفته اند. معاون بهداشت دانشگاه علوم پزشكي اهواز ادامه داد: از زمان وقوع سيلاب تاكنون(20فروردين98) به بيش از 11053 نفر خدمات بهداشتي و درماني شامل ويزيت، خدمات مامايي و پرستاري، تزريقات و... ارائه شده است.

 

حسيني زاده تاكيد كرد: با توجه به لزوم رعايت بهداشت فردي در محل هاي اسكان به منظور پيشگيري از شيوع بيماريهاي واگير، به قريب به 13000 هزار نفر از افراد ساكن در اردوگاه ها بصورت چهره به چهره آموزش خودمراقبتي داده شده است كه اين امر با توجه به اهميت موضوع، همچنان ادامه دارد.

رئيس مركز بهداشت خوزستان افزود: همچنين با توجه به احتمال بالاي آلودگي آب در زمان وقوع سيلاب و در نتيجه شيوع بيماري‌هاي گوارشي، به منظور پيشگيري از شيوع اين بيماري‌ها، نظارت بر آب آشاميدني و تغذيه مردم سيل‌زده به ويژه سيل‌زدگاني كه اسكان داده شده‌اند در دستور كار قرار دارد و تاكنون بيش از 1300 مورد كلرسنجي از آب اشاميدني و 421 مورد نمونه برداري ميكروبي انجام شده و بر دفن بهداشتي 11 مورد لاشه حيوانات نظارت بعمل آمده است.

وي تصريح كرد: به منظور گند زدايي سطوح بيش از 2 تن آهك تهيه وتوزيع شده است و همچنين 124 كيلوگرم پركلرين نيز جهت گند زدايي توزيع، و بيش از 2 تن مواد غذايي غيرقابل مصرف معدوم سازي شده است. معاون بهداشت دانشگاه علوم پزشكي اهواز ادامه داد: همچنين در راستاي رفع نياز هاي بهداشتي گروههاي مختلف سني بيش از 2800 بسته محصولات سلولزي شامل پوشك بچه و سالمند و... در اختيار سيل زدگان قرار گرفته و 620 بسته شير خشك تحويل مادران داراي نوزاد شده است.

حسيني زاده گفت: همچنين در اين مدت براي 2536 كودك واكسن تزريق شده و 175 مورد نمونه برداري بيماريهاي واگير انجام شده كه خوشبختانه هيچ موردي از ابتلا به اين بيماريهاي گزارش نشده است.

رئيس مركز بهداشت خوزستان در پايان گفت: به منظور انجام مداخلات رواني اجتماعي به مردم درگير سيلاب، 25 تيم دو نفره بصورت روزانه به تمامي كمپ هاي اسكان مردم سركشي ميكنند و با شناسايي افراد داراي اختلال از گذشته يا متاثر از سيل، مداخلات لازم را بعمل مي آورند.


برگشت به تلکس خبرها